Doskwiera Ci nuda? Nie masz czym zająć rąk? Odpowiedzią są warsztaty artystyczne. Już nawet jedna parogodzinna sesja może być początkiem Twojej przygody z nowym hobby, które możesz rozwijać na własną rękę. Może odkryjesz tylko lepszy sposób na relaks, a może znajdziesz swoją życiową pasję i wyrazisz to co leży Ci na duszy?
Spis treści, czyli czego dowiesz się z tego postu:
- Możliwości jakie dają warsztaty artystyczne
- Jaki rodzaj warsztatów wybrać dla swojego charakteru
- Gdzie szukać warsztatów
- Na co zwrócić uwagę wybierając warsztaty z ulubionej dziedziny sztuki
- Dlaczego ważne jest kto prowadzi warsztaty?
- Lista warsztatów artystycznych – artystki i rękodzielniczki, które znam.
- FAQ dla chętnych na warsztaty
Możliwości jakie dają warsztaty artystyczne
Tak, jest ich nieskończenie wiele tak na prawdę. Opowiem o takich z życia wziętych, usłyszanych osobiście od uczestników warsztatów.
“Odkryłam zupełnie nowy świat, o którym nie miałam pojęcia”
Justyna, uczestniczka
“Dziękuję za warsztaty. Ja, która nigdy w życiu nie wyszywałam, chyba się zaraziłam”
Karolina, uczestniczka warsztatów haftu
“Chciałam sobie przypomnieć wyszywanie, które pamiętam z dzieciństwa. I odpocząć wieczorami od trójki dzieci”
Uczestniczka warsztatów artystycznych
Poznanie nowej dziedziny sztuki, wypróbowanie swoich sił na nowym polu może odsłonić przed Tobą nowe horyzonty. To może być Twoje hobby, pasja, które mają potencjał przerodzić się nawet we własny biznes. Możesz odnaleźć sposób na ekspresję, wyrażanie swoich uczuć, upiększanie świata i poczucie spełnienia. Możesz naładować swoje akumulatory i uwolnić swoje wewnętrzne dziecko. Decyzja należy od Ciebie. Pytanie tylko, czy chcesz spróbować? Na warsztatach nikt Cię nie ocenia, tworzymy dla odkrywania nowych rzeczy i radości tworzenia. Inspirujemy się. Poznajemy nowe osoby o podobnych zainteresowaniach.
Powiedz mi kim jesteś, a ja powiem Ci jaki rodzaj warsztatów artystycznych jest dla Ciebie!
Parafrazując wróżkę Sybillę podpowiem Ci jak dobrać sobie warsztaty. Charakter każdej z nas jest unikalny, rodzi w nas potrzeby i preferencje z którym jedne zajęcia rezonują a inne nie.
Otwarta i optymistyczna (typowy sangwinik)
Ponieważ jesteś otwarta i tryskająca energią, łatwo nawiązujesz kontakty międzyludzkie będą Tobie pasowały warsztaty w których jest dużo ludzi i dynamiki. Polecam Tobie warsztaty aktorskie, taneczne i recytatorskie, poezji a nawet kulinarne. Chociaż nie brak Ci wrażliwości i entuzjazmu, to jesteś niestała w uczuciach, więc dobrze zrobisz próbując różnych typów powyższych warsztatów.
Spokojna, zrównoważona Flegmatyczka i Melancholiczka
Jesteś idealistką o bogatym świecie wewnętrznych przeżyć? Jesteś też pewnie perfekcjonistką i masz zdolności artystyczne! Warsztaty rękodzielnicze są dla Ciebie. Masz do wyboru szeroki zakres od warsztatów z grupy tekstylnych: tkackie, hafciarskie, szydełkowe, szycia, sutaszu i haftu koralikami, robienia makatek, robienia na drutach i filcowania wełny. Może wolisz rysować? Warsztaty malarskie, rysunku są dla Ciebie. Jeśli jesteś typem bałaganiary, nie przeszkadza Ci brud i chaos, to sprawdzisz się w pracowni ceramicznej, ale też klejąc i ozdabiając na zajęciach ze scrapbookingu lub decoupage.
Silna, przedsiębiorcza i zdecydowana (typowy Choleryk ale też osoby zabiegane i zestresowane)
Wybieraj zajęcia, które stanowią dla Ciebie wyzwanie. Poszukuj równowagi na zasadzie przeciwieństw. Jeśli w Twoim życiu jest dużo bieganiny, stresu i hałasu, idź w kierunku warsztatów, które pozwolą Ci się wyciszyć, uspokoić i oderwać od problemów. Do takich należą warsztaty rękodzielnicze; szczególnie haftowanie, szydełkowanie, robótki na drutach, filcowanie, farbowanie tkanin. Mogą to też być warsztaty fotograficzne.
Wiesz czego chcesz, więc jak znaleźć warsztaty?
Zacznij od Instagramu albo Facebooka. Zapewne masz tam jakiś ulubionych artystów lub rękodzielników w obserwowanych? Jeśli nie to nic straconego. Szukaj hashtagów; wpisz #warsztatyartystyczne albo #warsztatyrękodzieła i nazwę swojego miasta. Poszukaj artystek tworzących unikatowe dzieła – może one prowadzą warsztaty objazdowe? Poszukaj na kiwiportal.pl . Popytaj znajomych, którzy może już byli na takich warsztatach. Tutaj podaję listę znanych mi artystek prowadzących warsztaty rękodzielnicze. Jeśli znasz kogoś kogo tu nie ma, a jest godny polecenia, napisz w komentarzach.
Na co zwrócić uwagę wybierając warsztaty artystyczne dla siebie?
Kiedy decydujesz się na konkretne warsztaty – upewnij się co jest w cenie. Ile trwają zajęcia. Kto je prowadzi i jak liczna jest grupa. Zwróć uwagę na to czy odbywają się one cyklicznie, jakie są daty spotkań/spotkania. Jeśli masz specjalne wymagania – napisz do prowadzącej z zapytaniem.
Dlaczego ważne jest kto prowadzi warsztaty artystyczne?
Od prowadzącego wiele zależy – to on/ona jest duszą warsztatów. Jej zadaniem jest zainspirować, w ciekawy sposób opowiedzieć o jej dziedzinie sztuki, zadbać o komfort uczestników. Często można wiele zaobserwować i wywnioskować z zachowania prowadzącego w social media albo podczas wymiany maili np. z zapytaniami. Dobrze, gdy jest to miła i serdeczna osoba, empatyczna i pozytywnie nastawiona. Dodająca skrzydeł osobom początkującym, uczącym się sztuki. Fajnie, gdy ktoś znajomy może nam ją polecić, a jeśli nie to zdajmy się na swoją ocenę i zaufanie jakim możemy obdarzyć.
Lista warsztatów artystycznych (kolejność przypadkowa)
- Warsztaty haftu : Kaja z Naniewymiar , Michalina Mruczek, Justyna Wołodkiewicz
- Warsztaty tkania makatek: Inuinka
- Warsztaty szycia: Agnieszka z Lilki Szpilki, Szmacianemisie.pl
Już jesteś chętna, nawet bardzo, ale jeszcze masz pytania. Oto FAQ
Chcę iść na warsztaty, ale nie mam talentu…
Warsztaty to nie lekcja plastyki na której oceniają! Warsztaty to taki plac zabaw dla dorosłych, gdzie możesz wszystko i nic nie musisz. Uczysz się nowych technik, popełniasz błędy, śmiejesz się, wpadasz na nowe pomysły, zaczynasz coś nowego. Tu nie ma miejsca na ocenę. Miej otwarty umysł, a najwięcej się nauczysz i nie zniechęcisz się pierwszymi błędami.
Co wybrać- kurs czy warsztaty?
Kurs to jest cykl spotkań, ma zazwyczaj wyższą cenę, chociaż cena pojedyńczych zajęć jest wtedy niższa. Warsztaty to zazwyczaj jednorazowe spotkanie. Ma niższą cenę niż kurs. Jeśli kompletnie nie znasz danej dziedziny warto najpierw spróbować jej na warsztatach. Jeśli polubisz to, później możesz poszukać formy kursu by rozwijać umiejętności.
Online czy na żywo?
Warsztaty prowadzone na żywo mają o wiele większą moc wyrazu. Spotkanie z prowadzącym, który zajmuje się sztuką z pasją i entuzjazmem może zdecydowanie wpłynąć na odbiór i nastawienie uczniów do nowego przedmiotu. Szczególnie dynamiczne formy warsztatów takie jak taniec, aktorstwo, recytatorstwo są polecane na żywo. Ale też o wiele łatwiej rozwiązujemy kwestię materiałów- na warsztatach na żywo materiały są zapewnione przez prowadzącego, co ułatwia nam start. Warsztaty online mogą być tańsze, choć mają z pewnością o wiele mniejszą siłę wyrazu. Wybierz je, jeśli masz trudności z dojazdem do miejsca gdzie odbywają się warsztaty na żywo.
Duże grupy czy małe grupy?
Oczywiście, że małe grupy! 10-12 osób to jest maksimum, przy którym prowadzący ma wystarczające możliwości na indywidualne podejście. W kameralnym gronie łatwiej nawiązać kontakty, rozpocząć konwersację. Relacje są wtedy mniej formalne.